Czy "całkowita niezdolność do pracy" rzeczywiście jest całkowita

          Wobec osób z niepełnosprawnościami często orzeka się niezdolność, a nawet całkowitą niezdolność do pracy. Orzeczenie o niezdolności lub całkowitej niezdolności do pracy może wydać lekarz - orzecznik ZUS lub komisja lekarska z ZUS.
        Pracodawcy, którzy chcą zatrudnić osobę z niepełnosprawnością, otrzymując orzeczenie o niepełnosprawności od potencjalnego pracownika, na którym widnieje informacja o niezdolności lub całkowitej niezdolności do pracy mogą dojść do wniosku, że takiej osoby nie wolno im zatrudnić-"no bo jak zatrudnić kogoś, kto nie jest zdolny do pracy?".  W realiach niestety zdarzają się odmowy zatrudnienia osoby, która posiada odpowiednie na dane stanowisko kwalifikacje właśnie dlatego, że  posiada ona orzeczenie o "całkowitej niezdolności do pracy".Taki zapis na orzeczeniu jest jednak bardzo zwodniczy, a wręcz szkodliwy - zarówno dla pracodawców jak i dla samych osób z niepełnosprawnością.Powoduje bowiem dezorientację i doprowadza do sytuacji, w której pracodawcy osób z niepełnosprawnościami u siebie nie chcą. Jak to więc w rzeczywistości jest z tą niezdolnością do pracy? O tym w dzisiejszym wpisie.
CzÅ‚owiek, Dla DorosÅ‚ych, Biznesmen       Osoby z niepełnosprawnościami mogą, a nawet powinny pracować. Dotyczy to również osób, które w posiadanych orzeczeniach mają wpisaną całkowitą lub częściową niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Co więcej w dużej części przypadków umożliwienie osobie z niepełnosprawnością podjęcia zatrudnienia nie jest wcale skomplikowane, niejednokrotnie nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań.  Zapis o niezdolności do pracy odnosi się wyłącznie do "normalnych warunków pracy". Normalnych czyli takich, w których nie ma dostosowań do konkretnych niepełnosprawności. Nawet osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą natomiast pracować w Zakładach Pracy Chronionej czy Zakładach Aktywności Zawodowej, które w swej definicji są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i stworzone aby umożliwić im aktywność zawodową. Co więcej osoby z niepełnosprawnościami mogą również z powodzeniem funkcjonować na otwartym rynku pracy i również nie wymaga to niejednokrotnie "budowania zakładu pracy od podstaw"- ważne jest aby osoba z niepełnosprawnością miała zaspokojone swoje konkretne potrzeby specjalne - czasem ogranicza się to do odpowiednio dostosowanego krzesła lub biurka, czasem do odpowiedniego filtra na ekran komputera, a więc są to dostosowania zupełnie możliwe do zrealizowania.

Komentarze