Home office niejedno ma imię

           Osoby z niepełnosprawnościami często z różnych względów poszukują możliwości zarobienia pieniędzy bez wychodzenia z domu, ale jednocześnie chcą mieć ciekawą pracę i przynajmniej w miarę atrakcyjne wynagrodzenie, stąd dobrym dla nich rozwiązaniem może okazać się praca w systemie home office. Co prawda pracodawcy nie są jeszcze specjalnie skłonni do zdalnego zatrudniania, jednak pojawiają się powoli oferty tego typu, warto więc dowiedzieć się nieco więcej o tym jakie mamy możliwości w tym zakresie.

            Mówiąc o home officie przeważnie mamy na myśli wykonywanie tych samych obowiązków co pracownicy biurowi, tylko że w domu. Najczęściej mamy tu też na myśli pracę dla jednego pracodawcy i wykonywanie zadań służbowych w domu sporadycznie, na sprzęcie dostarczonym przez firmę-nie jest to jednak jedyna możliwa forma pracy, którą nazywamy home officem. Poniżej garść informacji na temat tego jakie formy może przyjmować home office.person holding MacBook Pro besides orange power bank
         Oczywiście, pracując w systemie home office możemy wykonywać pracę z domu lub z dowolnego miejsca, którym nie jest zakład pracy dla jednego pracodawcy. W takiej sytuacji coraz częściej możemy liczyć na umowę o pracę i wynagrodzenie w kwocie co najmniej najniższej krajowej. W takiej sytuacji po pierwsze możemy pracować "na home officie" stale lub tylko sporadycznie albo regularnie ale nie stale. W takiej sytuacji często otrzymujemy od pracodawcy sprzęt służbowy (przeważnie telefon+laptopa z dostępem do Internetu) lub telefon+ pewną kwotę na pokrycie kosztów związanych z zakupem dostępu do Internetu. Plusem tego rozwiązania jest bezpieczeństwo, które gwarantują warunki umowy o pracę ale i wygoda związana z tym, że nie musimy być w firmie "od 8 do 16". Poza tym przy dobrej organizacji pracy i mając odrobię szczęścia, możemy w tej sytuacji pracować na więcej niż jeden etat. Pewnym minusem może być brak kontaktu ze współpracownikami czy chociażby brak możliwości awansu w strukturach takiej firmy.
      Inną formą pracy na zasadach home officu czy inaczej mówiąc pracy zdalnej jest wykonywanie zleceń dla różnych firm, które w tej sytuacji są raczej zleceniodawcami. W tej sytuacji przeważnie pracujemy w oparciu o umowę o dzieło, zlecenie lub B2B. Jesteśmy freelancerami. Najczęściej w tym modelu nie otrzymujemy sprzętu służbowego ani stałego wynagrodzenia, ale wynagrodzenie jakie otrzymujemy za wykonanie określonej usługi jest bardzo często wyższe niż w przypadku umowy o pracę (no bo nie możemy liczyć na stałe, co miesięczne wynagrodzenie, nie jesteśmy też kosztem dla zleceniodawcy w takim stopniu jak dla pracodawcy). W tym wypadku dużym plusem jest różnorodność zleceń i dopływ większych sum. Minusem brak bezpieczeństwa, to że w zasadzie stale trzeba martwić się o zlecenia.
       Kolejna-dość kontrowersyjna możliwość to tak na prawdę łączenie pracy na etacie i freelancera. Chodzi o sytuację, w której pomimo że pracujemy dla jednego pracodawcy czy zleceniodawcy to zakładamy własną działalność gospodarczą i rozliczamy się z podmiotem, dla którego wykonujemy zlecenia na podstawie faktury. Często-pomimo takiego rozwiązania-taki stosunek ma znamiona umowy o pracę bo wykonujemy zadania w firmie naszego zleceniodawcy, w stałych godzinach, jesteśmy zawodowo pod jego kontrolą. Takie rozwiązanie ma jednak plusy dla obu stron: dla zleceniodawcy jest często tańsze niż zatrudnienie pracownika bo nie trzeba w tym wypadku odprowadzać składek, a dla zleceniobiorcy wręcz przeciwnie-może on zarobić tyle samo co na etacie, a nawet więcej. Mamy tu stały dochód-nie trzeba martwić się o stałe szukanie nowych klientów. Poza tym posiadanie działalności gospodarczej pozwala na wiele ulg, na które nie może pozwolić sobie etatowy pracownik ( w przypadku osób z orzeczoną niepełnosprawnością tych korzyści jest nawet więcej niż w przypadku osób bez orzeczenia). Mimo to nie każdy chce wchodzić w działalność gospodarczą bo nie daje ona chociażby płatnego urlopu czy chorobowego na takich warunkach jak umowa o pracę (choć istnieją sytuacje, że i to można negocjować).
        No i jest jeszcze możliwość związana z prowadzeniem firmy, a więc własnej działalności gospodarczej, ale na zasadach nieco innych, bardziej komercyjnych niż w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy na podstawie własnej działalności gospodarczej.

       I właśnie o plusach, minusach i zasadach prowadzenia własnej firmy przez osoby z niepełnosprawnościami w kolejnym wpisie ;)
         

              

Komentarze