Całkowita? niezdolność do pracy


Women playing wheelchair basketball at ESPN Wide World of Sports Complex         Obowiązujący w Polsce system orzecznictwa o niepełnosprawności jest bardzo „płaski”, a zarazem przestarzały. Jedno wiąże się z resztą z drugim. System ten wskazuje między innymi całkowitą i częściową niezdolność  do pracy. Oznaczenia te oraz treść, która jest do nich przypisana nie jest jednak jednoznaczna, co więcej wcale osobom z niepełnosprawnościami nie pomaga. Problem pogłębia nikła świadomość pracodawców odnośnie funkcjonowania osób z niepełno sprawnościami. Boją się oni na przykład zatrudniać osoby z orzeczeniem o „całkowitej niezdolności do pracy”. W zasadzie nie ma w tym nic dziwnego-skoro ktoś nie może pracować to jak go zatrudnić. Okazuje się jednak, że jest to możliwe i nawet nie takie trudne. Po pierwsze „całkowita niezdolność do pracy” nie odnosi się do pracy w Zakładach Pracy Chronionej, które są przystosowane do potrzeb osób z niepełno sprawnościami, po drugie osoby posiadające takie orzeczenie mogą pracować jeśli pracodawca przystosuje ich miejsce pracy do ich właśnie specyficznych potrzeb. W praktyce niejednokrotnie takie przystosowania nie stanowią poważnych utrudnień dla zakładu pracy, a niejednokrotnie wcale nie są potrzebne. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden problem, będący mocno zauważalny w Polsce-w innych krajach być może mniej. Chodzi mianowicie o to, że wciąż nie wprowadzamy wystarczającej liczby rozwiązań, które mogłyby pomóc osobom z niepełno sprawnościami w podjęciu zatrudnienia. Niestety (a może i stety) niejednokrotnie orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy wynika tylko ze specyfiki ofert pracy w Polsce-wciąż mało (chociaż i tak już coraz więcej) jest możliwości pracy w systemie Home Office, pracodawcy nie dbają też o takie dostosowywanie warunków pracy aby osobom z niepełnosprawnościami mogły bez problemów większych niż osoby zdrowe podejmować zatrudnienie-ciężko na przykład o to aby pracodawca zadbał o dostosowanie sprzętu biurowego do potrzeb osoby słabo widzącej. W rezultacie całkowita niezdolność do pracy bardzo często wynika nie z tego, że dana osoba faktycznie nie może podjąć pracy , ale z tego że nie ma pracy którą w danych warunkach mogła by wykonywać. W naszym kraju nie myśli się o tym aby stworzyć Home officowe odpowiedniki pozycji zawodowych bardziej tradycyjnych.
       Trzeba jednak niestety przyznać,że jeszcze jedną kwestią, której nie sposób tu pominąć jest stosunek samych osób z niepełnosprawnościami do pracy. Niemała jest liczba sytuacji, w których całkowitą niezdolność niejako „tworzą sobie sami zainteresowani", odmawiając podjęcia się wszelkich ofert, które mogłyby wiązać się z jakimkolwiek poświęceniem, zmęczeniem czy trudnościami, a chcąc w zamian „lekkiej pracy biurowej”. Niestety jednocześnie nie mają do objęcia stanowisk, którymi byliby zainteresowani żadnych kompetencji.

Komentarze

  1. Hej. Mam w obu orzeczeniach (w ostatnim zZUS-renta socjalna, o dziwo też!), że mogę podjąć pracę na warunkach zgodnych z Ustawą o rehab.społ. i zawodowej OzN. Nie dałabym zresztą rady dłużej niż 7h dziennie.
    Nie wiem dlaczego te systemy orzecznictwa wydają często wzajemnie wykluczające się opinie, co potęguje wtórną bezradność OzN.
    Pozdrawiam,
    Ania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ania, masz dużo szczęścia ;), a czemu są sprzeczne opinie? chyba między innymi dlatego,że orzeczenia są do różnych celów i w co najmniej jednym z nich nie opłaca się państwu uznawać Cię za rzeczywiście potrzebującą pomocy-niestety

      Usuń
    2. Akurat staję na te rozmaite komisje co 2-3 lata więc pierwszy zapis w dokumentach sprzed lat to już zamierzchła przeszłość. Pierwszą etatową pracę dostalam dzięki posrednictwu agencji zatrudnienia. pracodawcy te zapisy o"niezdolnosci" nie przeszkadzaly (tzn firma rozumie ze agencja selekcjonuje kandydatów i nie wyśle na rozmowę o pracę nikogo totalnie przypadkowego). I tak, mam szczęście ze mnie jeszcze nie uzdrowili :) adrenalina co dwa lata.
      mało kto się ze mną chciałby zamienić przy kilku przyczynach niepełnosprawności i pogarszajacym się stopniowo stanie zdrowia.

      Usuń

Prześlij komentarz